Ako si vybrať správne lyžiarky
Máme tu december, predvianočný čas a s ním samozrejme prichádza začiatok lyžiarskej sezóny. Je to tiež obdobie, kedy mi píše množstvo ľudí a pýtajú sa, aké lyžiarske vybavenie si kúpiť. Rozhodol som sa preto, že napíšem pár článkov, ktoré by mohli byť nápomocné mnohým z Vás. A samozrejme, aby som každému nemusel odpisovať to isté dookola :)
Na úvod však pár dôležitých informácii:
- tieto rady sú čisto môj názor, takže niekto s nimi nemusí súhlasiť
- lyžovaniu sa venujem profesionálne, ale berte na vedomie, že pretekový materiál nemá skoro nič spoločné s tým, čo vidíte v obchodoch, akurát dizajn
- lyžiarky sú najdôležitejšie vybavenie lyžiara (nie lyže alebo trendy bunda)
- lyžiarky neodporúčam kupovať z druhej ruky - nová papuča v lyžiarkach sa cca po 10 dňoch lyžovania dosť prispôsobí na konktrétnu nohu
- lyžiarky NIKDY!!! nekupujte bez toho, aby ste si ich vyskúšali
Typy lyžiarok
Na trhu je aktuálne viac tipov lyžiarok. Najskôr si musíte položiť otázku, na čo lyžiarky potrebujete a podľa toho sa zamerať na jeden tip:
- alpské lyžovanie
- freeride
- skákanie v parku
- skialpinizmu
- iné (napr. Moguls ale tomu sa u nás nikto nevenuje...)
Tvrdosť - FLEX
Keď už viete, aký tip lyžiarok potrebujete, ďalším dôležitým kritériom je tvrdosť lyžiarky. Tú si zvolíte pomerne jednoducho. Ak ste veľmi dobrý lyžiar, budete potrebovať tvrdšie lyžiarky (FLEX 90 - 130), ak ste pokročilý lyžiar, zvoľte si strednú tvrdosť (FLEX 70 - 90) a ak ste začiatočník, úplne Vám postačia mäkké lyžiarky (FLEX < 70). Na trhu sú samozrejme aj tvrdšie lyžiarky, tie sú však určené pretekárom. Ak predsa len chcete pravé pretekárske lyžiarky, vedzte, že si v nich lyžovačku moc neužijete a skôr to bude bolieť. Pri pretekových lyžiarkach máte tiež šnúrovaciu papuču, takže obúvanie je ťažšie. Najskôr si musíte obuť papuču, ktorú zašnurujete a až potom vkladáte nohu s papučou do skeletu. Je to dosť náročné hlavne keď je skelet vychladený (je tvrdší). Aktuálne su na trhu aj lyžiarky, kde sa da prepínať tvrdosť. S týmto skúsenosti nemám, ale verím, že to môže byť dobrá voľba. Tento tip lyžiarok volám "bufetové lyžiarky" lebo maju "bufetový mód". Treba však myslieť aj na to, že čím viac v lyžiarkach lyžujete, tým viac mäknú. Pokial však lyžujete 2x do roka, vydržia Vám aj 10 rokov... Pre zaujímavosť uvediem, že ja aktuálne lyžujem na tvrdosti 110 - 130. Na skicross sú totiž vhodné mäkšie lyžiarky, hlavne kvôli skokom a vlnám.
Veľkosť
Veľkost je asi najdôležitejší aspekt, ako si vybrať správne lyžiarky. Veľkosť lyžiarok sa skúša inak ako veľkosť topánok. Keď si obujete lyžiarku (rozopnutú), prsty by sa mali v predu dotýkať papuče - áno, lyžiarka by Vám mala byť tak povediac trochu malá. Dôvod to má jednoduchý. Akonáhle zapnete klipsne na bote, Vaša noha sa automaticky posunie dozadu. Druhá vec je, že papuča stráca svoju hrúbku cca po 10 dňoch lyžovania, takže treba myslieť aj na to, že papuča sa trochu roztiahne. Keď si ja skúšam nové lyžiarky, tak veľkostne si vyberám fakt malé lyžiarky. Pri rozopnutých lyžiarkach mi je papuča doslova malá a tlačí ma na prstoch. Akonáhle však zatiahnem klipsne tak ako lyžujem, papuča mi je akurát. Prsty sa jemne dotýkajú papuče. V mojom prípade ide však o to, aby som v papuči nemal ani milimeter voľného miesta. Vy by ste mali myslieť aj trochu na pohodlie, ja som totiž v lyžiarke priemerne maximálne 4h denne a pri každej možnej príležitosti si ich vyzúvam. V kvalitnom obchode by Vám mali najskôr nohu zmerať a podla toho zvoliť vhodnú veľkosť lyžiarky.
Niektorí výrobcovia ponúkajú aj tvarované papuče na mieru, tzv. penové. V praxi to funguje tak, že papuča je dodaná od výrobcu veľmi tenká. Je však prispôsobená na to, aby sa dala vyplniť penou. Takže prázdnu papuču si obujete na nohu, vložíte ju do skeletu a následne odborný pracovník začne tlačiť do papuče špeciálnu penu, ktorá sa presne prispôsobí Vašemu chodidlu. Ja s penovými papučami skústenosti nemám, ale čo som sa rozprával s ľudmi, je to to najpohodlnejšie, čo je na trhu.
Napr. značka FISCHER ma vlastnú technológiu VACUUM FIT. Funguje to podobne ako predchádzajúci príklad s penovými papučami.
Šírka
Každý tip lyžiarky má rôzne šírky skeletu. Štandardne sa lyžiarky robia v šírkach 98mm a viac. Pokiaľ si však vyberiete závodný model, šírka je 95mm (niekedy iba 93mm) a verte mi, že tie 3mm sú fakt cítiť. Samozrejme, každý ma iné chodidlo. Preto nepozerajte na značku, ale na to, ktorá lyžiarka Vám najlepšie sedí na nohe. Pokiaľ sa nechystáte vyhrávať preteky, určite si nekupujte lyžiarky užšie ako 98mm. Chcete si tú lyžovačku predsa užiť, nie? :)
Značka
Toto býva najčastejšia otázka, akú značku si vybrať. Verte, že je to v podstate jedno, pokial siahnete po značke, ktorá ma históriu. V prvom rade je to o tom, ktorá lyžiarka Vám najlepšie sedí na nohe. Medzi kvalitné značky patria hlavne:
- Atomic
- Salomon
- Head
- Fischer
- Rossignol
- Lange
- Dalbello
- Volkl
Samozrejme, ak by ste silou mocou chceli konkrétnu značku a model, ale nesedí Vám na nohe, stále existujú riešenia. Skelet lyžiarky sa dá upravovať na mieru - vybrusovanie / vytláčanie. V rakúskych športových obchodoch to ponúkajú už takmer všade, pripravte si však financie naviac. Už som postrehol, že tieto služby ponúkajú aj niektoré servisy na Slovensku, no ku kvalite sa neviem vyjadriť. Mne lyžiarky upravujú priamo v továrni Atomic v rakúskom Altenmarkte. Sem sa však dostanú len pretekári.
Ortopedické vložky
V dnešnej dobe má mnoho ľudí napr. ploché nohy, prípadne iný zdravotný problém na chodidle a v štandardnej obuvy nosia ortopedické vložky na mieru. Už pár rokov sú na trhu dostupné ortopedické vložky aj do lyžiarok. Od tých štandardných sa líšia tým, že majú tvrdú spodnú stranu a nedajú sa ohnúť. Musím povedať, že tieto vložky mám v lyžiarkách aj ja, lebo mám extrémne ploché nohy a neviem si vložky vynachváliť. Získate tým hlavne pohodlie (lyžovanie bez pálenia chodidiel) a mimo iného aj lepší prenos energie z nôh do podložky. Tieto vložky už ponúka množstvo predajcov aj na Slovensku, stačí trochu hľadať na internete. Nedajte sa však oklamať predajcom, ktorý Vám bude ponúkať špeciálne ortopedické vložky bez úpravy na mieru. Pri prispôsobovaní vložiek na mieru by Vám mali dať chodidlá do špecifickej hmoty, ktorá sa prispôsobí Vaším chodidlám a stuhne. Následne sa podľa otlačku vyformujú vložky na mieru. V Rakúsku to robia v lyžiarksych strediskách takmer v každom športovom obchode.
Pohodlie
Pokiaľ si chcete lyžovačku do sýtosti užiť, existujú rôzne technologické vychytávky, ktoré Vám v tom pomôžu. Pokiaľ trpíte problémom studených chodidiel, určite Vám pomože vyhrievanie lyžiarok. Máte 3 možnosti.
- vyhrievané vložky
- vyhrievané ponožky
- vyhrievací set = možnost inštalácie na ortopedické vložky na mieru
Musím sa priznať, že ja som si práve dnes objednal vyhrievací set. Posledné roky pri dlhšom pobyte na svahu fakt trpím a to až tak, že si necítim zmrznuté prsty v lyžiarke vôbec. Je to spôsobené aj tým, že preteková papuča je extrémne tenka. Na špičke ma hrúbku asi 2mm.
Funguje to tak, že na vložku sa na špičku nalepí vyhrievacie teleso, z ktorého ide kábel smerom k päte. Tento kábel je vyvedený na päte von z papuče a následne zo skeletu smerom hore k lýtku. Tu je pripojený k bateriám, ktoré su pripnuté z vonkajšej strany skeletu. Pri vyhrievaných vložkách dostanete priamo nové vložky od výrobcu s integrovanými topnými telesami, ktoré si len vložíte do lyžiarok a rovnako pripojíte k batériam. Hneď ako mi vyhrievanie dorazí, určite Vám prinesiem podrobný report :)
Vyhrievané ponožky som nikdy neskúšal, ale zvažoval som ich. Pri počte dní, ktoré som na lyžiach som sa radšej rozhodol investovať viac a siahnuť po vyhrievaných vložkách (set). Ponoźky predsa len treba prať, takže by mi niestačili jedny...
Môžete si tiež dokúpiť sušič lyžiarok. Je to malé zariadenie, ktore vložíte po lyžovačke do papúč lyžiarok a pripojíte k elektrike. Funguje to na princípe fénu. Ja osobne sušič nepoužívam, lyžiarky v pohode za noc vyschnú, keď vyberiete papuču a vložku zo skeletu.
Problémy
Niekedy sa stane, že si kúpite lyžiarku, ktorá Vám v obchode sedí skvele, ale po pár dňoch Vás začne v jednom mieste tlačiť. Nezúfajte, toto Vám vedia spraviť v takmer každom servise na počkanie. Vačšinou kritické miesto vybrúsia, takže chodidlo získa priestor navyše. Verte mi, každý milimeter sa počíta a je to citelný rozdiel...
Na záver ešte poviem, že keď si kúpite nové lyžiarky, nezabudnite si nastaviť viazanie na lyžiach. Veľkosti skeletov sú rôzne pri každej značke, tak aby ste nezostali prekvapení, keď prídete na svah s novými lyžiarkami a nepojdu Vám zapnúť lyže :)
Ak sa Vám článok páči, zdieľanie alebo like poteší...
Komentáre